Maseczki ochronne. Jaką wybrać?

    Najbardziej powszechnymi maseczkami na twarz są maseczki jednorazowe. Maseczki wykonane z trzech warstw włókniny polipropylenowej, posiadają stopień filtracji bakteryjnej BFE, który wynosi przynajmniej 98% Zapewniają ochronę, a także swobodne oddychanie. Maseczki tego rodzaju mają zdolność ochrony wyłącznie przed cząsteczkami o średnicy większej niż 1 mikrometr, a więc znacznie większymi niż cząsteczki wirusa. Zadaniem ich nie jest filtrowanie powietrza, lecz stwarzanie fizycznej bariery między błonami śluzowymi, a potencjalnym zanieczyszczeniem. Maseczki jednorazowe stwarzają barierę dla aerozoli, w których mogą znajdować się cząsteczki wirusa np. wydzielina z kaszlnięcia lub kichnięcia. Dlatego też właśnie powinny je nakładać osoby chore, aby zapobiegać rozpylaniu wirusa podczas mówienia czy kaszlu.

    Należy pamiętać o tym, że jednorazowe maseczki nabierają wilgoci i dlatego też nie nadają się do długiego noszenia! Maseczki chirurgiczne po zdjęciu nie nadają się do ponownego użytku!

    Na rynku dostępne, są również maseczki ochronne wielokrotnego użytku, które można poddać procesowi sterylizacji. Niestety nie wszystkie są przeciwwirusowe. Wiele z nich zapobiega przenikaniu pyłów do układu oddechowego, natomiast nie chroni przed przenoszeniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Maseczki ochronne dróg oddechowych chronią przed pyłem, dymem i mgłą (aerozolem). System klasyfikacji zakłada podział na trzy klasy FFP, przy czym skrót FFP oznacza „filtering face piece”, zakrywają one nos i usta. Z takiej maski zaleca się korzystanie w środowisku pracy, w którym jest maksymalne dopuszczalne stężenie pyłów, dymu i aerozoli we wdychanym powietrzu, które nie jest szkodliwe dla zdrowia. Jeśli zostaje ono przekroczone, używanie środków ochrony dróg oddechowych staje się obowiązkowe. Dzięki innowacyjnej technologii filtrowania oporność oddechowa pozostaje na niskim poziomie, a zbierające się w filtrze cząsteczki nie utrudniają oddychania, nawet jeśli maska oddechowa jest używana kilkakrotnie.

Maseczki

Jest 3 produktów.

Pokazano 1-3 z 3 pozycji

Aktywne filtry