Dysk sensoryczny, poduszka równoważna, beret do ćwiczeń i wiele innych sprzymierzeńców treningu równoważnego

   02/25/2020
Dysk sensoryczny, poduszka równoważna, beret do ćwiczeń i wiele innych sprzymierzeńców treningu równoważnego

    O równowadze możemy mówić w wielu kontekstach. Nie ma jednak wątpliwości, że zachowanie równowagi emocjonalnej i fizycznej jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących jakość naszego życia. O równowadze emocjonalnej i odpowiednim systemie ćwiczeń mających na celu pomoc w jej utrzymaniu mówiliśmy nieco w naszym poprzednim artykule o jodze. Co natomiast możemy jeszcze zrobić, by zadbać o równowagę naszego ciała?

    W zasadzie trudno byłoby nam egzystować, gdybyśmy nie potrafili zachować równowagi. Bez niej mielibyśmy problem z przemieszczaniem się czy utrzymaniem pozycji stojącej - i o tym, prawdę mówiąc, nie myślimy, bo posiadanie tych umiejętności uznajemy za normę. Należy jednak pamiętać, że poziom naszych zdolności koordynacyjnych spada wraz z upływem lat, a dbałość o zdolność do zachowania równowagi zapunktuje na jesieni naszego życia. Zróbmy test i dowiedzmy się jak bardzo kontrolujesz swój korpus.


Ćwiczenia równowagi jako element profilaktyki urazów

Poduszka do ćwiczeń równowagi Pezzi

    Stań na baczność, a następnie ułóż jedną stopę na drugą, kolana utrzymaj wyprostowane. Spróbuj zachować równowagę przez 30 sekund. Udało się? Teraz wykonaj tą samą próbę, ale z zamkniętymi oczami! Pamiętaj, by dla własnego bezpieczeństwa przy wykonywaniu ćwiczenia poprosić kogoś o asekurację.

    Zapewne po zamknięciu oczu Twoje ciało bez Twojej zgody zaczęło wędrować na boki, traciłeś stabilność i przestałeś czuć się pewnie. To wszystko da się wypracować, musisz tylko w zestaw swojej codziennej aktywności fizycznej wpisać ćwiczenia na równowagę, które nie tylko poprawią Twoją koordynację, ale wzmocnią również mięśnie głębokie.

  Dysk sensoryczny, poduszka równoważna i beret do ćwiczeń to Twoi sprzymierzeńcy w treningu równowagi

    Jednym z urządzeń, którego zakupu z pewnością nie pożałujesz jest dysk sensoryczny, inaczej nazywany beretem lub poduszką sensoryczną. W naszym sklepie znajdziesz trzy podstawowe dyski sensoryczne, których przydatność nie ogranicza się wyłącznie do ćwiczeń równoważnych. Są one niezwykle przydatne również dla osób, które pracują na siedząco, ponieważ wymuszają one odruch autokorekcji postawy odciążając tym samym odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a co za tym idzie - eliminują ból wywołany nieprawidłową pozycją.
      Powiedzmy sobie szczerze - nawet jeśli pilnujesz się w pracy, by zachować prawidłową postawę podczas siedzenia - po kwadransie zapominasz o swoim postanowieniu w ferworze kolejnych zadań. Beret może zadbać o Twój kręgosłup za Ciebie. Dysk sensoryczny TOGU Dynair senso o dwóch średnicach do wyboru (33 cm, 36 cm) ma gładką powierzchnię z jednej strony, z drugiej zaś wyposażony jest w wypustki sensoryczne, które wpływają na pobudzenie stref reflektorycznych, czyli - mówiąc jaśniej - wysyłają informację za pośrednictwem naszego układu nerwowego do kręgosłupa i mięśni, że należy przyjąć inną, tj. prawidłową, pozycję. Zadaniem wypustek jest również poprawa krążenia krwi oraz rozluźnienie mięśni. Beret PINOFIT o średnicy 33 cm w odróżnieniu od swojego poprzednika jest gęsto pokryty wypustkami z obydwu stron, z kolei poduszka sensoryczna Pezzi Activa Disc ma średnicę 40 cm i obie strony ma gładkie. Wszystkie berety łączą w sobie niemal te same cechy. Wyłącznie od Ciebie zależy czy będziesz używać dysku do utrzymania prawidłowej postawy siedzącej w pracy, do rozgrzewki w sportach grupowych, do treningu równoważnego, czy też może do wszystkich tych czynności jednocześnie.

Step do aerobiku Reebok

      Opisane powyżej dyski sensoryczne są z pewnością najbardziej uniwersalne. Jeśli jednak myślisz o zakupie beretu z konkretnym przeznaczeniem, tj. przede wszystkim do ćwiczeń koordynacji ruchowej, wówczas sugerujemy skorzystać z produktu oferowanego przez firmę PINOFIT - dysku balansującego. Jego niestabilna powierzchnia w sposób zdecydowany wymusza prawidłową postawę ciała, bowiem Twoim zadaniem jest utrzymać się na nim jak najdłużej! Ćwiczenia z dyskiem balansującym angażują różne grupy mięśniowe odpowiedzialne za równowagę.      

       Bardzo fajnym atrybutem przy ćwiczeniach równoważnych są również półkola Pezzi Half Ball. To niewielkie narzędzie przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dzieci posiada specjalną bieżnikowaną powierzchnię, która zapewnia wysoką przyczepność w kontakcie ze stopą, a co za tym idzie gwarantuje bezpieczeństwo przy wykonywaniu treningu.    

       Z kolei dla bardziej zaawansowanych użytkowników polecamy przyrząd Bosu NexGen, który stanowi swoiste połączenie piłki i stepu. Bosu daje ogromne możliwości w zakresie treningu równowagi, a przy tym świetnie sprawdza się zarówno w ćwiczeniach statycznych, jak i dynamicznych. Półpiłka Bosu z całą pewnością znacząco wpływa na poprawę balansu ciała oraz stabilizację tułowia. Ćwiczenia można wykonywać na jednym lub kilku urządzeniach jednocześnie: wchodząc, schodząc, skacząc, klęcząc... w dowolnym tempie, w najróżniejszych pozycjach. Nie zdążysz się znudzić!

Trening równowagi jako element integracji sensorycznej dzieci i młodzieży


Równoważnia Airex Balance Beam      Trening treningiem, ćwiczenia ćwiczeniami, ale jak tu namówić swoją Latorośl do żmudnej pracy nad własnym ciałem? Najskuteczniejszym sposobem jest bez wątpienia zabawa! Balance-board to nie jest nudny przyrząd do ćwiczeń. To atrakcyjna plansza w kształcie ślimaka, po której dziecko przesuwa kolorowe piłki za pomocą własnych ruchów do tyłu i do przodu. Można rzec, że po prostu dobrze się bawi, a trening równowagi wykonuje zupełnie nieświadomie, więc i bez głośnych protestów! Podobnie sprawdzi się huśtawka GONGE Seesaw, która  dzięki zastosowaniu antypoślizgowej powierzchni umożliwia wykonywanie miękkich ruchów dynamicznych przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Podstawa huśtawki pokryta jest gumą, co zapobiega uszkodzeniu podłogi i sprawia, że ruchy są płynniejsze. Warto również przyjrzeć się krążkowi równoważnemu firmy GONGE, na którym dziecko może wykonywać ruchy w absolutnie dowolnym kierunku. Pamiętajmy, że rozwijające się dziecko dopiero buduje samoświadomość, poznaje swoje ciało i jego możliwości, toteż nierzadko potrzebuje dodatkowych bodźców do wyrabiania prawidłowych reakcji.

      Kolejną naszą propozycją są poduszki Airex - różniące się między sobą rozmiarem oraz powierzchnią (gładka lub antypoślizgowa). Dedykowane są głównie osobom z zaburzeniami równowagi, jednak nie ma przeciwwskazań, by partnerowały również w treningu siłowym, wytrzymałościowym czy proprioceptywnym. Zachęcamy do skorzystania z tego akcesorium przede wszystkim w przypadku niestabilności stawów, po przebyciu zwichnięcia i skręcenia stawu (skokowego, kolanowego), czy przy problemach z kręgosłupem. Na szczególną uwagę zasługuje miękka równoważnia Airex Balance Beam - doskonałe narzędzie do szkolenia motoryki, zdolności reakcji oraz koordynacji. Jej specjalna konstrukcja pozwala na korzystanie przez początkujące (strona szeroka), jak i zaawansowane (strona wąska) osoby. Ze względu na swój rozmiar najlepiej sprawdzi się w gabinecie rehabilitacji oraz przydomowej salce gimnastycznej.

    Pamiętaj, że praca nad naszym zmysłem równowagi przyniesie wymierne korzyści podczas uprawiania wielu sportów, takich jak chociażby narciarstwo. Posiadane przez nas zdolności koordynacyjne przekładają się bezpośrednio na ryzyko doznania urazu, a także naszą efektywność. Ćwiczenia równoważne zalecane są również osobom zmagającym się z problemami z kręgosłupem, ponieważ trenowanie tej partii ciała wpływa na wzmocnienie mięśni, a co za tym idzie - zmniejszenie bólu i towarzyszącemu mu dyskomfortu. 

Share This Post :