Praca fizjoterapeuty z pacjentem na co dzień. Czego używa i w jaki sposób wpływa to na zdrowie pacjenta?

   10/01/2020
Praca fizjoterapeuty z pacjentem na co dzień. Czego używa i w jaki sposób wpływa to na zdrowie pacjenta?

WSPARCIE W CODZIENNEJ PRACY FIZJOTERAPEUTY.

   

    Kim jest fizjoterapeuta i czym w zasadzie się zajmuje? Nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę z jakimi sytuacjami ze swoimi pacjentami zmaga się w swojej codziennej pracy. Fizjoterapeuta pomoże nie tylko pozbyć się procesów chorobowych lub też ich następstw. Podczas profilaktycznych wizyt, które także są wskazane – poprzez odpowiednie działania i ćwiczenia specjalisty można całkowicie zapobiec niektórym schorzeniom, ich nawrotom lub też całkowicie zatrzymać postęp niektórych z nich. Dzięki takiemu ekspertowi można o wiele szybciej odzyskać sprawność ruchową.

    A zatem, w jaki sposób fizjoterapeuta może wspomóc swoją pracę? Najważniejsza jest oczywiście wiedza, bez niej praktyka nie może mieć miejsca. Fizjoterapeuta, który pragnie pomóc pacjentowi, ma potrzebę ciągłego rozwoju i poszerzania swojej wiedzy, jest głodny nowinek ze świata fizjoterapii wie, że czytanie książek renomowanych autorów, naukowców i czerpanie z ich doświadczenia garściami jest wręcz nieodzowne w profesjonalnym podejściu do tematu.

    W codziennej pracy fizjoterapeuty bardzo ważnym i nieodłącznym elementem jest właściwe wyposażenie gabinetu w sprzęt rehabilitacyjny. Profesjonalny sklep dla fizjo zaopatrzy gabinet we wszystko co konieczne jest, aby praca z pacjentem była na najwyższym poziomie. Począwszy od podstawowych elementów zapewniających higienę i możliwość dezynfekcji poprzez różnego rodzaju artykuły oraz sprzęt rehabilitacyjny.

DEZYNFEKCJA I HIGIENA.

   

    Pacjent musi mieć poczucie, że gabinet do którego przyszedł jest po prostu czysty, ma być to miejsce, w którym będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie. Sklepy dla fizjoterapeutów zaopatrzone są po sufit w środki do dezynfekcji - płyny do dezynfekcji rąk lub powierzchni, chusteczki dezynfekujące. Ważnym elementem zapewniającym higienę w gabinecie są podkłady i prześcieradła, w różnych rozmiarach, kolorach a także wykonane z różnych materiałów, chociaż najbardziej popularne są podkłady papierowe.

    Kosmetyki do masażu, balsamy oraz oliwki ułatwiają przeprowadzenie profesjonalnego masażu w gabinecie fizjoterapeutycznym. Należy pamiętać, że osłabiony i nieprzygotowany do wysiłku czy też przeciążony mięsień nie jest w pełni wydajny i niestety, jak się okazuje wtedy jest bardziej podatny na kontuzje. Oliwki oraz balsamy stosowane są do miejscowego leczenia bólu mięśni i stawów po urazach - stłuczenia, zwichnięcia naderwania, stanów zapalnych tkanek miękkich.

MANUALNE WSPARCIE.

   

    Fizjoterapeuta w swojej pracy czerpie z wielu dziedzin medycyny. Medycyna chińska o wiekowej już tradycji stosuje akupunkturę, która bazuje na teorii przepływu energetycznego. Akupunktura przywraca równowagę fizjologiczną i biochemiczną w ciele. Z tradycji chińskiej wywodzi się również stawianie baniek, za ich pomocą leczy się przeziębienia, nawracające zapalenie oskrzeli, astmę, chorobę lokomocyjną, nadciśnienie tętnicze, stany pourazowe oraz ujędrnianie skóry twarzy i walkę z cellulitem.

    Niezwykle pomocny podczas wykonywania masażu tkanek głębokich oraz opracowywania punktów spustowych, przyspieszający pracę z tkankami opornymi na leczenie jest Thera Press. Jest to przyrząd o ergonomicznym kształcie, który zapewnia terapeucie wygodny i stabilny chwyt oraz pozwala na stosowanie precyzyjnych i skoncentrowanych nacisków.

    Nie obyłoby się tutaj bez wzmianki o znanych już na całym świecie kolorowych taśmach przyklejanych na skórę, czyli o plastrach do tapingu. Rzecz jasna, że nie chodzi o to, aby ozdobić sobie ciało kolorowymi taśmami dla fanu, lecz jest to praktyczne zastosowanie plastrowania dynamicznego, jako naturalnej metody fizjoterapeutycznej polegającej na aplikowaniu na ciało w określony sposób elastycznej taśmy w postaci wyciętych przez terapeutę plastrów, które regulują napięcie mięśniowe w miejscu zaaplikowania plastra.

TRENING FUNKCJONALNY.

   

    Sprzęt do treningu wspomagający proces zdrowienia pacjenta czyli gumy do ćwiczeń choć na pierwszy rzut oka wydają się banalne w swej konstrukcji, to jednak są wysoce skutecznymi i przy tym niedrogimi przyrządami treningowymi. Ćwiczenia z gumą to jeden z istotnych etapów rehabilitacyjnych, pozwalający na skuteczne przywrócenie pełnej sprawności organizmu po kontuzji. Trening z gumami to doskonałe rozwiązanie na pobudzenie m.in. mięśni głębokich ciała, które odpowiadają za prawidłową stabilizację całej sylwetki.

    Różnokolorowe piłeczki wykonane z pianki z gumeczkami przeznaczonymi na każdy palec to nic innego jak znakomite Handmastery, które umożliwiają jednoczesne wzmacnianie prostowników palców przez otwieranie dłoni i rozciąganie gumek, które są przymocowane do piłeczki oraz zginaczy palców przez zaciskanie dłoni na owej piłeczce.

    Przyrząd używany nie tylko w rehabilitacji, ale także podczas codziennych treningów to dysk sensoryczny. Jest niebywale pomocny nie tylko do ćwiczeń równoważnych, lecz także dla osób, które pracują w pozycji siedzącej, ponieważ wymuszają one odruch autokorekcji postawy odciążając tym samym odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a co za tym idzie - eliminują ból wywołany nieprawidłową pozycją.

    Na pomoc w wyeliminowaniu wszelkich kontuzji oraz bólów mięśni powstałych na skutek przetrenowania spieszą wałki i rollery. Poprawiają wydolność i elastyczność układu mięśniowego. Warto ulżyć mięśniom poprzez ich odpowiednie rozmasowanie co zwiększy możliwość szybszej ich regeneracji oraz zdolności do pracy. Fizjoterapeuta w zależności od dolegliwości pacjenta pomoże wybrać odpowiedni roller - do rozgrzewania mięśni lub do masażu po treningowym.

    Nie ulega żadnej wątpliwości, że należy pamiętać o tym, aby podczas każdego treningu przestrzegać odpowiednich zasad zapewniających komfort i bezpieczeństwo. W wielu wypadkach niezbędnym artykułem rehabilitacyjnym są maty i materace do ćwiczeń, które chronią ciało podczas treningu oraz zapewniają doskonałą izolację od podłoża. Tego typu akcesoria cechuje wysoki komfort użytkowania, uniwersalny design i niezwykła trwałość, to zapewniają tylko najlepsze marki, a należą do nich Airex oraz Manduka.

   

    Praca fizjoterapeuty to naprawdę bardzo ważna dziedzina medycyny, która ma ogromny wpływ na zdrowie społeczeństwa, a w ogólnym rozrachunku na jego sprawność oraz żywotność. Wiedza i praktyka fizjoterapeuty idą z sobą w parze, do tego asortyment sklepów dla fizjoterapeutów bogaty w najrozmaitsze artykuły i sprzęty do treningu i rehabilitacji pozwalają na zmaksymalizowanie pomocy pacjentowi w jego dolegliwościach.

Share This Post :