Jak ważna jest nauka anatomii? Nadrzędna kwestia w fizjoterapii i osteopatii.
Posted by      14/01/2022     Comments 0
Jak ważna jest nauka anatomii? Nadrzędna kwestia w fizjoterapii i osteopatii.

    Anatomia człowieka to elementarna wiedza każdego fizjoterapeuty oraz osteopaty - bez tego nie byłoby możliwe udzielenie właściwej pomocy pacjentowi nie znając dokładnie ludzkiego, zdrowego organizmu.

    Anatomia człowieka może wydawać się dość łatwą dziedziną nauki. Przecież wiemy gdzie mamy serce, mózg czy kończyny, potrafimy odróżnić układ oddechowy od pokarmowego, ale to tylko podstawowe informacje, które na dobrą sprawę każdemu z nas wystarczą do życia. Sytuacja staje się poważniejsza jeśli chodzi o specjalistów takich jak fizjoterapeuci oraz osteopaci. Szczególnie tych drugich dotyczy doskonała znajomość anatomii człowieka, ponieważ osteopatia skupia się na zależnościach pomiędzy poszczególnymi częściami ciała a funkcjami jakie one pełnią. Anatomia to temat zdecydowanie głębszy niż mogłoby się wydawać i jest to bardzo ważny obszar medycyny, który wymaga dużego nakładu pracy, aby nauczyć się nazw i położenia, a także współzależności poszczególnych narządów. No, ale jeśli już zgłębiać tajniki anatomii to jak to zrobić, aby je trwale przyswoić?

   

Jak ułatwić sobie naukę anatomii? 

   

    Jak ułatwić sobie ten proces i poszukać odpowiednich pomocy dydaktycznych, aby już na początku nauki anatomii nie poczuć się przytłoczonym ogromem informacji? Oczywiście mamy kilka podpowiedzi.

Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, anatomia to fundament wiedzy fizjoterapeutów oraz osteopatów. Bez tego ani rusz. Tak więc czym mogą wspierać się podczas nauki przyszli specjaliści?

Naturalnym jest, że czytanie i nauka z profesjonalnych publikacji naukowych, czy samo studiowanie to pierwszy i pewnie jeden z najważniejszych kroków do zapoznania się z anatomią My natomiast chcemy bardziej skupić się na „wspomagaczach”, które umocnią przyswojenie wiedzy. O co chodzi? A chodzi o modele oraz plansze anatomiczne-pomoce dydaktyczne marki Erler Zimmer.

   

Erler Zimmer najlepsza jakość!

   

    Erler Zimmer to firma, która istnieje na rynku od ponad 65 lat i tworzy profesjonalne modele oraz plansze anatomiczne. Erler Zimmer cechuje niebywała dbałość przede wszystkim o jakość a także o detale, każdy model anatomiczny poddawany jest kontroli jakości-bez wyjątku-co powoduje, że otrzymane produkty są pierwszej klasy. Erler-Zimmer korzysta z najnowszej technologii, dzięki czemu każdy model jest rzeczywistym odzwierciedleniem struktur anatomicznych człowieka.

Modele anatomiczne Erler Zimmer można podzielić na grupy: modele szkieletów oraz organy i struktury. W zależności jaka dziedzina medycyny nas interesuje możemy wybrać odpowiedni model anatomiczny.

   

Modele anatomiczne szkieletów.

   

    Ta grupa modeli anatomicznych posiada szeroki wybór czaszek, całych szkieletów a także ich fragmentów. Najbardziej popularną z czaszek jest czaszka osteopatyczna, która składa się z 22 części połączonych ze sobą magnesami, dzięki temu istnieje możliwość montażu i demontażu poszczególnych elementów. Ponadto każda kość posiada inny kolor co ułatwia ich rozpoznanie i wyszczególnienie.

    Bardzo ciekawym modelem anatomicznym jest model czaszki dziecka, składający się z 14 elementów. Model anatomiczny jest odlewem prawdziwej ludzkiej czaszki dziecięcej-wiek szacuje się na 3 lata- w niezwykle skrupulatny sposób przedstawia wszystkie struktury anatomiczne. Dodatkowym atutem tego modelu są zdejmowalne poszczególne elementy, dzięki czemu można dogłębnie zbadać i przyjrzeć się budowie dziecięcej czaszki. Z pewnością będzie to idealna pomoc dydaktyczna dla studentów anatomii, medycyny, chirurgii, laryngologii, okulistyki i stomatologii.

    Godnym uwagi jest również elastyczny model stopy z fragmentami kości podudzia, która jest naturalnej wielkości, z łatwością daje się nią manipulować i sprawdzić jej zakres możliwości ruchu Naturalny rozmiar modelu daje realne wyobrażenie o pracy i ruchomości stopy, pozwala zaznajomić się ze wszystkimi kośćmi stopy.

    Erler Zimmer posiada w swojej ofercie kilka szkieletów. Żeby łatwo je odróżnić nadano im po prostu imiona, oczywiście oprócz nazwy różnią się wielkością, elastycznością lub możliwością demontażu poszczególnych elementów. I tak na przykład model anatomiczny Oscar prezentuje się doskonale, umieszczony jest na stojaku z kółkami co z pewnością ułatwi prezentację choćby na zajęciach ze studentami czy uczniami. Poszczególne części modelu dydaktycznego wyróżnione są kolorem, to znacznie ułatwia zapoznanie się z pojedynczymi fragmentami szkieletu ludzkiego. Dydaktyczny szkielet posiada trzyczęściową czaszkę, zęby umieszczone są w szczęce i tworzą oddzielny element. Kończyny górne oraz dolne można w bardzo szybki i sprawny sposób zdemontować a następnie zainstalować je z powrotem na miejscu dzięki szybkiemu mocowaniu. Stawy barkowe, biodrowe i kolanowe połączone są za pomocą elastycznych gumowych zaczepów, które umożliwiają wykonywanie realistycznych ruchów stawów. W kręgosłupie widoczne są nerwy rdzeniowe, tętnica kręgowa oraz grzbietowo-boczne wypadanie dysku. Anatomiczny model szkieletu zbudowany jest z około 200 kości, które odpowiadają realnym rozmiarom oraz są zbliżone do rzeczywistej masy kości. Model Hugo, mimo podobnej gramatury i wielkości różni się od Oscara podstawową rzeczą-jest elastyczny. To doskonałe rozwiązanie do tego, aby zaprezentować ruchomość kręgosłupa. Model jest trwały, utrzymany w rzeczywistej skali, posiada wariant demontażu czaszki a także kończyn górnych, dolnych, a także stóp.

    Kiedy nie ma potrzeby, aby inwestować w cały szkielet z pomocą przychodzą modele anatomiczne, które przedstawiają sam kręgosłup, kręgi, kończyny górne lub dolne, stopy czy dłonie. Niektóre modele anatomiczne przedstawiające pojedyncze części ciała zawierają również zaznaczone struktury mięśni, ścięgna lub unerwienia. Trzeba przyznać, że jest to niezwykłe ułatwienie w przyswajaniu anatomii. Model anatomiczny stopy wraz z jej układem krążenia pozwala dosłownie namacalnie przeanalizować jak biegną wszystkie główne żyły oraz tętnice lub zbadać skutki choroby zwyrodnieniowej stawów na modelu anatomicznym ręki.

     

Modele anatomiczne organów.

     

    Ten dział modeli dydaktycznych jest naprawdę obszerny. Można tutaj znaleźć modele układów takich jak nerwowy, krążenia, pokarmowy, oddechowy, moczowy, rozrodczy. Oczywiście modele anatomiczne to również pojedyncze organy jak na przykład mózg-przekrój mózgu lub mózg naturalnej wielkości składający się z pięciu części o różnej kolorystyce dla łatwiejszego rozpoznania poszczególnych obszarów. Niektóre z modeli tak jak model serca czy nerki umieszczone są na podstawie, dzięki czemu przechowywanie i korzystanie z modeli jest proste. Dodatkowo modele są wielokolorowe, można z łatwością odróżnić poszczególne struktury. Bardzo ważne jest to, że modele anatomiczne w większości przypadków przedstawione są w naturalnym rozmiarze oraz mają możliwość demontażu elementów-to pozwala na przyjrzenie się i zbadanie z bliska danego organu. 

   

Plansze dydaktyczne

   

    Erler Zimmer oprócz modeli anatomicznych zajmuje się opracowywaniem wybitnych planszy anatomicznych. Można powiedzieć, że są to medyczne dzieła sztuki. Ilustracje są bardzo precyzyjne, niejednokrotnie przedstawiają rzut z kilku stron danej części ciała lub przybliżenie jakiejś jednostki chorobowej. Plansze anatomiczne posiadają oznaczenia w języku angielskim oraz niemieckim, bywa również, że jest oznaczenie w trzecim języku-łacińskim. Plansze są tak dokładnie opracowane, że z pewnością mogą służyć jako pomoc dydaktyczna w utrwaleniu wiedzy, dodatkowo rysunki pomogą w sposób wzrokowy zapamiętać budowę człowieka. To jest naprawdę niesamowite jak mimo ogromu informacji jakie potrafią być zawarte na jednej planszy nie tracą na swej estetyce i przejrzystości. Wszystko zachowane jest w porządku i ładzie. Dla przykładu można przyjrzeć się uważnie planszy „Stopa i choroby stopy” lub „Układ krwionośny”

   

    Oczywiście z modeli anatomicznych jak i z plansz mogą korzystać nie tylko fizjoterapeuci, osteopaci czy specjaliści różnych dziedzin medycznych. Modele i plansze anatomiczne to doskonałe pomoce naukowe dla uczniów szkół podstawowych, średnich, dla kursantów. Dla uczniów nie muszą być to szczegółowe modele anatomiczne, wystarczą takie, które przedstawiają ogólny zarys anatomii człowieka. Umówmy się...modele anatomiczne i plansze dydaktyczne wizualnie prezentują się wyśmienicie i spokojnie mogą posłużyć również element dekoracyjny lub jako wyposażenie gabinetów lekarskich i rehabilitacyjnych.

    Jeśli chodzi o modele anatomiczne to należy pamiętać, że nie ma potrzeby zaopatrywania się w cały szkielet. Czasami warto skupić się na pojedynczych elementach-takich, które dotyczą dziedziny anatomii, jaką potrzebujemy przyswoić.

   

Jak się okazuje anatomia to nie taka błahostka i ludzkie ciało skrywa olbrzymią ilość tajemnic, które dzięki modelom anatomicznym oraz planszom można odkrywać.

Poleć ten artykuł znajomym

Komentarze

Zaloguj się by dodać komentarz