search

„Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu”

69,90 zł
Brutto

Tytuł: „Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu.“

Autor: Robert M. Sapolsky

Tłumaczenie: Małgorzata Guzowska-Dąbrowska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Oprawa: miękka

Ilość
W magazynie

Powyższy tytuł to fascynujące kompendium współczesnej wiedzy na temat psychofizjologii stresu łączące perspektywy 4 dyscyplin: psychologii, neurologii, immunologii i endokrynologii. Autor gorliwie opisał co dzieje się z człowiekiem podczas stresu. Dzięki lekturze zdamy sobie sprawę jak bardzo stres oddziałuje na organizm ludzki, jak bardzo wpływa na całe nasze życie, czyniąc nas podatnymi na choroby cywilizacyjne, wywołując m.in. zaburzenia pamięci i funkcjonowania mózgu, otyłość czy cukrzycę. Stresu nie można się pozbyć, ale można zrozumieć mechanizm tej reakcji, jej przyczyny i efekty, pomoże nam radzić sobie z otaczającą nas rzeczywistością.

Z Przedmowy:

„Nie ważne jak wielki jest nasz konflikt z członkiem rodziny czy jak mocno zdenerwowała nas utrata miejsca parkingowego, rzadko uciekamy się do załatwienia tego rodzaju spraw przez walkę na pięści. Podobnie, raczej rzadko się nam przytrafia konieczność zaczajenia się i osobistego pokonania naszej przyszłej kolacji. Chodzi o to, że my, ludzie, żyjemy wystarczająco dostatnio i wystarczająco długo i jesteśmy wystarczająco inteligentni, by generować wszystkie możliwe rodzaje stresujących zdarzeń jedynie w naszych głowach. Ile hipopotamów zamartwia się tym, czy ich ubezpieczenie społeczne będzie ważne do końca ich życia lub tym, co mają powiedzieć na pierwszej randce?”

Z recenzji dr Małgorzaty Guzowskiej-Dąbrowskiej:

„Nie znam książki w języku polskim, która tak kompleksowo i z tak szerokiej perspektywy poruszałaby problematykę relacji stresu i zdrowia.(...) Dodatkowym atutem książki Sapolsky'ego jest duża dawka humoru i dający się wyczuć entuzjazm Autora, który sprawia, że obok niekwestionowanej wartości naukowej jest to po prostu bardzo przyjemna lektura.”

Z recenzji dr hab. Aleksandry Łuszczyńskiej:

„ Podręcznik ten można czytać jak książkę „do poduszki” ; jak w każdym dobrym kryminale jest w niej bowiem o seksie, śmierci i bezsennych nocach.”

Z recenzji prof. Bogusława Pawłowskiego:

„ Uważam, że książka ta powinna być lekturą obowiązkową dla studentów psychologii, co najmniej uzupełniającą dla studentów medycyny (...) i biologii, a dodatkowo jako pozycja godna uwagi dla studentów socjologii i antropologii biologicznej. Oczywiście będzie też bardzo przydatna dla nauczycieli akademickich, którzy prowadzą zajęcia w jakikolwiek sposób związane z zagadnieniem wpływu stresu na organizm człowieka [...].”

KS01
4 Przedmioty