Akupunktura – najstarsza metoda leczenia w medycynie chińskiej

 

Już od 6 tysięcy lat akupunktura wpiera nasze zdrowie i pomaga je zachować. Niewątpliwie jest jedną z najstarszych metod leczenia wielu schorzeń i przywracania ciału niezbędnej równowagi.

 

Akupunktura – jak działa?

Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, akupunktura bazuje na teorii przepływu energetycznego. Chodzi o życiodajną energię Chi, która płynie w ludzkim ciele jego „wewnętrznymi drogami” czyli meridianami. Nakłucie akupunkturowe pobudza meridiany, które w wyniku choroby zostają zablokowane, a zatem zablokowany zostaje również właściwy przepływ energetyczny. W naszym ciele jest aż 400 punktów, przez które przechodzą meridiany.

 

Akupunkturę można również opisywać z perspektywy medycyny zachodniej. Nakłucia punktów akupunkturowych stymulują dany obszar ciała – poprawiają przepływ krwi do określonych narządów przez sieć połączeń nerwowych. W ten sposób pobudzone zostają siły witalne organizmu – poprawia się ukrwienie narządów i ogólna kondycja ciała, mobilizowany jest układ odpornościowy. Zastosowanie akupunktury przywraca równowagę fizjologiczną i biochemiczną w ciele.

 

Akupunktura a akupresura

Akupunktura i akupresura opierają się na tych samych założeniach. Zadaniem obu jest odblokowanie przepływu energetycznego czy przepływu krwi przez stymulację meridianów. Akupresurę można bardziej przyrównać do masażu, ponieważ polega na uciskaniu akupunktów przy pomocy palców, czasem specjalnych pręcików bądź maty.

 

W przypadku akupunktury, jak wiemy, chodzi o nakłuwanie akupunktów przy pomocy igieł. Akupunkty są oczywiście wspólne dla obu metod, różnica polega na innej technice ich stymulacji. Bardzo często bywa tak, że akupunktura i akupresura stosowane są jednocześnie. Takie połączenie może przynosić jeszcze lepsze efekty terapeutyczne.

 

Produkty do akupunktury i akupresury

Produkty do akupunktury to w zasadzie niezbędne narzędzia wykorzystywane podczas wykonywania zabiegu terapeutycznego. Do akupunktury współcześnie używa się najczęściej igieł wykonanych ze stali chirurgicznej (nierdzewnej), ewentualnie ze srebra bądź ze złota. Igły do akupunktury przypisuje się do konkretnego pacjenta. Po raz kolejny można ich użyć wyłącznie dla tej samej osoby po ich uprzedniej sterylizacji. Często stosowane są również igły jednorazowe.

 

Jako ciekawostkę można przytoczyć źródła historyczne, dzięki którym wiemy, że początki akupunktury wcale nie były związane z użyciem igieł. Zaczęto je stosować dopiero 1000 lat po wynalezieniu samej metody. Wcześniej używano ostrych szpikulców wykonanych z kamienia, bambusa bądź z kości.

 

Jeśli chodzi o akupresurę, podczas zabiegu terapeuta używa po prostu swoich palców. Jednak i tej metodzie dedykowane są określone produkty. Jest to przede wszystkim mata do akupresury. Każda mata wyposażona jest w specjalne wypustki, które po wpływem ciężaru ciała wywołują nacisk na określone punkty. Maty wykonane są z bawełny, są nadmuchiwane. Różnią się między sobą rozmiarem, wielkością i rozmieszczeniem uciskających wypustek. Służą zarówno do celów terapeutycznych, jak i do relaksacji.

 

Produkty do akupunktury w profireh.pl

Jeśli poszukujesz idealnej igły do akupunktury i suchego igłowania – dobrze trafiłeś.

Produkty firmy SOMA są wykonane z najwyższej jakości stali chirurgicznej. A oprócz nich znajdziesz tu niezbędne do prawidłowo wykonanego zabiegu akcesoria: jednorazowe rękawiczki, płyny do dezynfekcji czy bańki chińskie.

Akupunktura i suche igłowanie to terapia polegająca na stymulacji określonych miejsc na ciele (akupunktów, mięśniowo-powięziowych punktów spustowych). Zabiegi pomagają przywrócić równowagę fizjologiczną, przyspieszają regenerację, zmniejszają ból i napięcie tkanek.

Akupunktura

Jest 50 produktów.

Pokazano 1-21 z 50 pozycji

Aktywne filtry