Integracja sensoryczna. Co to jest i komu jest dedykowana?

Najprościej tłumacząc integracja sensoryczna to zdolność do odczuwania i reagowania na bodźce dostarczane z otoczenia i własnego ciała. Pozwala człowiekowi na świadome działanie, prawidłowe reakcje organizmu, ułatwia również selekcję informacji i odwołuje się do wcześniejszych doświadczeń. Ważne, aby pamiętać o tym, że Integracja Sensoryczna przebiega poza świadomością - tak jak oddychanie -, a jej rozwój zaczyna się już w życiu płodowym, czyli towarzyszy nam od początku do końca życia. Jeżeli nasze ciało wszystkie dochodzące z zewnątrz informacje przetwarza właściwie, tzn. cały proces integracji sensorycznej przebiega bez żadnych zaburzeń, to odbieramy pozytywnie otaczający nas świat. Niestety kiedy pojawiają się problemy z właściwym odbiorem i przetwarzaniem zewnętrznych bodźców otoczenie nie jest już takie przyjemne. Problemy wynikające z zaburzeń integracji sensorycznej mogą w znaczny sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie dziecka. Terapia integracji sensorycznej wspomaga rozwój układu nerwowego, oparta jest głównie na zabawie. Wśród używanego sprzętu są różnego typu skoczki i piłki do skakania, ścieżki sensoryczne, zabawki do ćwiczeń równowagi, zabawki sensoryczne.

Terapia SI dzieci z dyskami sensorycznymi Gonge

Jakie zachowania mogą świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej?

Zaburzenia integracji sensorycznej to przeszkody, z którymi mały człowiek się rodzi i nie ma się co łudzić, że same mu przejdą. Niestety z biegiem czasu te trudności narastają i pojawiają się kolejne, dlatego warto baczniej przyjrzeć się dziecku i skonsultować swoje spostrzeżenia ze specjalistą. Na terapię SI nigdy nie jest zbyt późno, jednak im wcześniej dziecko ją rozpocznie tym szybciej poprawa będzie zauważalna. 

Warto skonsultować się ze specjalistą jeśli zauważymy, że dziecko:

  • jest niezdarne, słabo skoordynowane, ma trudności z ubieraniem się, nie jest samodzielne,
  • ma problemy z utrzymaniem równowagi, często się przewraca bez konkretnej przyczyny,
  • często wpada na stojące przedmioty,
  • ma problem z koncentracją uwagi, często się rozprasza,
  • ma nieprawidłową postawę przy biurku, stole, ławce – podpiera głowę, zjeżdża z krzesła
  • trudno mu nauczyć się jazdy na rowerze, hulajnodze,
  • fascynują go ekstremalne przeżycia np. skoki na głęboką wodę, szybką jazdę na nartach, szybkie zjeżdżalnie wodne, ciągle czuje niedosyt, nie zwraca uwagi na niebezpieczeństwo,
  • ma trudności z czytaniem i pisaniem, cięciem nożyczkami, odwraca litery, cyfry, ma trudności w przepisywaniu z tablicy, nie ma dominacji jednej ręki itp.

Integracja sensoryczna

Aktywne filtry

Skoczek dla dzieci piesek...

Skoczek dla dzieci piesek Gymnic Kody - kolor do wyboru

Cena podstawowa 159,00 zł -50,00 zł Cena 109,00 zł
  • Wyprzedaż!
  • -50,00 zł
Powietrzny dysk równoważny...
  • Obecnie brak na stanie