Czym są sztywne plastry do tapingu?

Sztywne plastry stosowane są głównie w medycynie sportowej i bezpośrednio po urazach ortopedycznych.

Kiedy należy wybrać taping sztywny i jak on działa?

Tejpy sztywne wykorzystywane są przy oklejaniu ciała w celu leczenia kontuzji, dysfunkcji narządów ruchu głównie u sportowców. Sztywne plastry w przeciwieństwie do elastycznych nie dostosowują się do parametrów skóry lecz napinają ją. W ten sposób dąży się do ochrony stawu, mięśni lub więzadła. Odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne z możliwością ściągnięcia plastra nieelastycznego w każdej chwili przyspiesza proces gojenia bezpośrednio po urazie sportowym. Dodatkowo sztywne plastry Mueller mają swoje zastosowanie w profilaktyce urazów występujących w trakcie meczu, np. siatkówka, tenis, piłka nożna.

Zalety sztywnych plastrów do tapingu.

Taping sportowy zmniejsza ruchomość stawu dzięki czemu doskonale imituje działanie stabilizatora, ortezy lub szyny. Efektem takiego plastrowanie jest zmniejszenie lub zniesienie bólu, tkanki są odciążone i szybciej się regenerują. Usztywnienie plastrem do tapingu pozwala na kontrolowanie zakresu ruchu, co jest bardzo ważne przy uszkodzeniach stawu poprzez skręcenie czy zwichnięcie. Sztywne plastry stosuje sę również w stanach przeciążeniowych, zapewniają one ochronę bolesnego. Przeciążonego miejsca poprzez zmianę kierunku działania siły mięśnia. Usztywniony staw może pracować w bezpiecznym zakresie ruchu dzięki czemu zminimalizowane zostaje ryzyko pogłębienia urazu. Mówi się, że podstawowym zadaniem działania sztywnych tejpów jest poprawienie komfortu zawodnika oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych. Fenomenem może być jednak przykład tapingu wg metody Briana Mulligana, który wykorzystuje się w celu zabezpieczenia aktywnej mobilizacji stawu z ruchem. Dzięki temu otrzymujemy zwiększoną ruchomość stawu i brak dolegliwości bólowych.

Sztywne tejpy do oklejania nie posiadają właściwości elastycznych, nie są rozciągliwe, wykonane są z bawełny dlatego też odporne są na działanie wody i nie strzępią się, klej gwarantuje mocne przyleganie do skóry i komfort noszenia. Ząbki na bocznych krawędziach sztywnych tejpów ułatwiają rozrywanie ich podczas aplikacji na skórze. Najczęstsze wskazania do używania tejpów sztywnych to zwichnięcia, skręcenia, urazy przeciążeniowe mięśni, naciągnięcie ścięgien i zerwanie więzadeł np. w przypadłości kolana skoczka, łokcia tenisisty, zapalenie ścięgien czy uszkodzenia również wad postawy jak płaskostopie i stopa końsko-szpotawa.

 Sztywne plastry na zwichnięcia, skręcenia, urazy przeciążeniowe mięśni, naciągnięcie ścięgien i zerwanie więzadeł np. w przypadłości kolana skoczka, łokcia tenisisty.   

Sztywne plastry

Aktywne filtry