search

Skoliometr GIMA

99,00 zł
Brutto

Skoliometr - przyrząd medyczny, który służy do oceny wielkości asymetrii tułowia oraz kąta rotacji przy skoliozach.

Producent: GIMA

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

Skoliometr to przyrząd medyczny, który służy do oceny wielkości asymetrii tułowia oraz kąta rotacji przy skoliozach, wykrywa garb żebrowy i mierzy jego wielkość. Skolioza to morfologiczne lub funkcjonalne odchylenie kręgosłupa w bok na lewo lub na prawo.

Pomiaru dokonuje się w miejscach największej rotacji kręgów przykładając skoliometr, bez dociskania, w poprzek osi długiej kręgosłupa. W warunkach idealnej symetrii przyrząd wskazuje zero stopni. W skoliozie wartość ta wzrasta proporcjonalnie do wielkości deformacji. Pomiaru dokonać można na różnych poziomach kręgosłupa, zwykle co najmniej na trzech: piersiowym proksymalnym, piersiowym głównym i lędźwiowym, zgodnie z najczęstszą lokalizacją skolioz. Poprzez zsumowanie wartości kąta rotacji tułowia dla poszczególnych poziomów uzyskuje się parametr Suma Trzech Rotacji (STR), charakteryzujący globalną deformację rotacyjną tułowia

Ocena wyników badania skoliometrem:

0 – 3 stopnie – norma (fizjologiczna asymetria tułowia)

4 – 6 stopni - powtórzyć badanie za 3-6 miesięcy

7 stopni i więcej - skolioza

Skoliometr wykrywa nieprawidłowości i ich wielkość. Pozwala także na porównanie raportów w czasie i określenie ich zmian zmniejszając w ten sposób potrzebę częstych prześwietleń rtg.

Urządzenie jest wykonane z tworzywa sztucznego z wtopioną centralnie rurką wypełnioną powietrzem, w której porusza się - jak w poziomicy - wskaźnik. Wyrysowana podziałka służy do odczytu kąta rotacji tułowia.

Najczęstsze objawy skoliozy:

  • nieregularne pionowe ustawienie kręgosłupa, przesunięcie kręgów,
  • asymetria barków i bioder,
  • wyniosłość jednej łopatki,
  • garb żebrowy w tylnej ścianie klatki piersiowej.

Producent: GIMA

GIMA4
2 Przedmioty