

Skoliometr - przyrząd medyczny, który służy do oceny wielkości asymetrii tułowia oraz kąta rotacji przy skoliozach.
Producent: GIMA
Skoliometr to przyrząd medyczny, który służy do oceny wielkości asymetrii tułowia oraz kąta rotacji przy skoliozach, wykrywa garb żebrowy i mierzy jego wielkość. Skolioza to morfologiczne lub funkcjonalne odchylenie kręgosłupa w bok na lewo lub na prawo.
Pomiaru dokonuje się w miejscach największej rotacji kręgów przykładając skoliometr, bez dociskania, w poprzek osi długiej kręgosłupa. W warunkach idealnej symetrii przyrząd wskazuje zero stopni. W skoliozie wartość ta wzrasta proporcjonalnie do wielkości deformacji. Pomiaru dokonać można na różnych poziomach kręgosłupa, zwykle co najmniej na trzech: piersiowym proksymalnym, piersiowym głównym i lędźwiowym, zgodnie z najczęstszą lokalizacją skolioz. Poprzez zsumowanie wartości kąta rotacji tułowia dla poszczególnych poziomów uzyskuje się parametr Suma Trzech Rotacji (STR), charakteryzujący globalną deformację rotacyjną tułowia
Ocena wyników badania skoliometrem:
0 – 3 stopnie – norma (fizjologiczna asymetria tułowia)
4 – 6 stopni - powtórzyć badanie za 3-6 miesięcy
7 stopni i więcej - skolioza
Skoliometr wykrywa nieprawidłowości i ich wielkość. Pozwala także na porównanie raportów w czasie i określenie ich zmian zmniejszając w ten sposób potrzebę częstych prześwietleń rtg.
Urządzenie jest wykonane z tworzywa sztucznego z wtopioną centralnie rurką wypełnioną powietrzem, w której porusza się - jak w poziomicy - wskaźnik. Wyrysowana podziałka służy do odczytu kąta rotacji tułowia.
Najczęstsze objawy skoliozy:
Producent: GIMA